Nestal se z vás mikromanager? Udělejte si s námi test!
Už jste slyšeli o mikromanagementu? Jde o styl řízení, který se vyznačuje detailní kontrolou práce týmů. Jsou situace, kdy se může hodit – například ve chvílích krize, která vážně ohrožuje harmonogram projektu, nebo při zaučování nového pracovníka. Nikdy by ale nemělo jít o dlouhodobé řešení, ve většině případů je lepší se mu velkým obloukem vyhnout.
K čemu vede přílišná kontrola?
- Snížení produktivity týmů
- Omezení kreativity
- Ztráta motivace
- Vyšší fluktuace zaměstnanců
Možná mikromanagujete i vy
K mikromanagementu často sklouzáváme nevědomky. Ať už proto, že cítíme zodpovědnost za úspěšně dokončený projekt, případně vnímáme tlak „shora“ nebo jsme jen netrpěliví. Zjistěte, jestli nepraktikujete mikromanagement i vy. Spočítejte si, v kolika z následujících bodů se poznáváte.
Kolik z bodů vás vystihuje?
1/ Členům týmu plánujete úkoly do detailu
Skoro i s pauzou na kafe! Zaměstnanci nemají žádné slovo v tom, kdy a jak na čem pracovat. Vše je pevně dané v jejich kalendáři – skoro jako ve školním rozvrhu.
2/ Občas za tým nějaký ten úkol doděláte
Přistihli jste se, že dokončujete úkoly svého týmu? To je jeden z neduhů mikromanagementu, který v zaměstnancích může vyvolat dojem, že nejsou dostatečně schopní nebo že nemají vaši důvěru.
3/ Věnujete víc pozornosti detailům, než projektu jako celku
Chcete mít vždy přesný přehled o tom, co kdo dělá. Kontrolujete každou úpravu a veškeré podrobnosti ohledně projektu. Přitom ale máte stále pocit, že nevíte, jaký je celkový stav projektu – i proto si vše neustále ověřujete.
4/ Dlouho trvá, než jste spokojeni s výsledkem
Neustále hledáte chyby a vaše projekty proto procházejí nespočtem úprav – přitom často jde o zanedbatelné detaily, které proces zbytečně zpomalují. Práci zaměstnancům často vracíte i k těm nejdrobnějším úpravám, což může vést k jejich frustraci.
5/ Opravujete chyby za druhé
Je samozřejmě potřeba na chyby poukázat, aby se však mohli zaměstnanci rozvíjet, je důležité, aby je opravovali sami – ať už jde o chybu v kódu nebo jen o drobnou gramatickou hrubku.
6/ Máte s týmem příliš časté schůzky
Přehnané množství schůzek může vést k tomu, že tým nemá čas udělat potřebnou práci a zvyšuje se jeho míra stresu. Je jasné, že schůzkám k projektům se nedá zcela vyhnout, snažte se jich ale mít co nejméně a jen ve chvíli, kdy jsou skutečně potřeba.
7/ Přehlížíte zkušenosti ostatních zaměstnanců
Nepřijímáte příliš zpětnou vazbu od týmu a máte pocit, že všechna rozhodnutí jsou na vás – přitom na to nejste sami! Přehlížení názorů ostatních může snadno snížit motivaci vašich zaměstnanců.
Agilní řízení zdrojů
Čas na výsledky
0 bodů: Manager jak má být
Gratulujeme, nemáte v sobě ani špetku mikromanagera! Lidem v týmu naprosto věříte a projekty máte pod palcem bez přílišné kontroly. Váš tým může být spokojený.
1–2 body: Mini mikromanager
Sem tam za někoho něco upravíte nebo naplánujete o schůzku víc, než je nutné – to se stává i těm nejlepším! Důležité je, že svému týmu nasloucháte, věříte mu a pomáháte mu tak posouvat se dál.
3–4 body: Středně pokročilý mikromanager
Máte sklon k tomu mít průběh projektu pod kontrolou více, než je nutné. Zbytečně trávíte čas nad drobnostmi či detailním plánováním práce. Není od věci zvážit, jestli trochu neubrat a pokusit se dát svým zaměstnancům více důvěry. Více se dozvíte v našich tipech níže.
5–7 bodů: Pokročilý mikromanager
Chcete, aby všechny projekty byly provedeny dokonale od začátku do konce, a potřebujete mít pod kontrolou každý detail. Přečtěte si dále v článku, jak ubrat na přílišné kontrole a přidat na důvěře. Naučte se postupně motivovat své týmy, vést je k individuální zodpovědnosti a brzy budete spokojeni vy i vaši zaměstnanci.
Cesta ke změně
Zjistěte, jak ubrat na mikromanagementu a přidat na důvěře. Máme pro vás hned několik typů.
Více důvěry, méně hlídání
Řídit zaměstnancům práci na hodinu přesně je trochu utopie. Motivujte své týmy tím, že jim dáte větší svobodu a možnost plánovat si každodenní pracovní náplň. S Agilním řízením zdrojů vedete své zaměstnance k individuální odpovědnosti a zároveň máte stále o všem přehled. Každý ve firmě vidí, do kterých projektů je kdo zapojen, což podpoří otevřenost v celé firmě.
Uberte na kritice
Ujistěte se, že příliš nekritizujete, týmy naopak podporujte a motivujte jako správný lídr. Zkuste, aby týmy samy a přicházely s nápady, jak pracovní procesy ještě vylepšit.
Přehled i bez schůzek
Není snadné získat přehled o vytíženosti členů týmů. Vyzkoušejte Agilní řízení zdrojů, se kterým můžete rozdělovat práci rovnoměrně, snadno a rychle a mít neustále přehled o tom, kdo na čem právě pracuje a v jaké fázi váš projekt je.
Komunikovat, komunikovat, komunikovat
Mluvte se svým týmem. Díky jejich zpětné vazbě nejlépe poznáte, co je potřeba změnit nebo zlepšit. Vyslechněte své zaměstnance a dejte šanci jejich nápadům– co když vědí něco, co vy ne? Při zadávání úkolů komunikujte jasně, dejte týmu najevo, že mu věříte, a poté mu poskytněte dostatek času na klidnou práci.
Sbohem mikromanagementu
Abyste se mohli naplno rozloučit s mikromanagementem je dobré vědět, že otevřená komunikace, důvěra a motivace týmu dokážou dělat zázraky – zvláště ve spojení s účinným nástrojem, který nabízí Agilní řízení zdrojů. Přejeme vám hodně štěstí v boji proti mikromanagementu!
Plně vybavený software pro moderního projektového manažera? Easy.
Mějte všechny důležité nástroje pro dokonalé plánování, správu a kontrolu projektů v jediném softwaru.