Pouštět se do toho projektu, nebo ne? Jak zjistit, jaký je finanční potenciál projektu díky analýze nákladů
Woody Allen jednou řekl: „Peníze jsou lepší než chudoba, přinejmenším z finančních důvodů.“ Při otázce výnosnosti vašich projektů by sice humor měl jít stranou, ale do jisté míry se Allenova výroku můžete držet.
Aby se vám do projektu vyplatilo investovat čas i energii, musíte si být jistý, že nejenom hezký, ale přinese i zisk. A na to vám hned na začátku pomůže analýza nákladů.
Co je analýza nákladů a proč ji dělat
Ve zkratce, jde o porovnání nákladů na projekt a výnosů, které firmě přinesou po jeho úspěšném doručení. Přijde vám vhod zejména při malých a středně velkých projektech, jejichž dokončení netrvá příliš dlouho.
Pro zdravý cashflow je ale kromě výdělků nutné myslet i na dobu návratnosti. (To jenom aby se vám náhodou nestalo, že zbankrotujete, zatímco budete čekat na vyplacení faktur – pozor na nastavení data splatnosti!)
Ve zkratce: hlavním přínosem analýzy nákladů v rámci projektového řízení je získání systémového přístupu, se kterým dokážete určit:
- Zda a za jakých podmínek je projekt z finančně zdravý, obhajitelný a proveditelný,
- porovnání finančního potenciálu projektů mezi sebou, což vám pomůže v dělání rozhodnutí na úrovni přehledu portfolia projektů.
Kdy dělat analýzu nákladů
Samozřejmě předtím, než dáte týmu zelenou. Ale pozor – jelikož se projekt neustále vyvíjí, analýzu byste měli pravidelně aktualizovat. Zejména pokud projekt řídíte agilní metodou a na cestě za finálním produktem vám přibývají nové úkoly i výstupy.
V tom případě je totiž dost možné, že výsledek analýzy bude kolísat. Stanovte si proto hranici (v procentech) – co je při pravidelné kontrole jenom odchylka ve výpočtech a kdy už jde o upozornění, že něco není v pořádku.
Abyste co nejvíc zabezpečili finanční zdraví vašeho projektu již ve fáze příprav, využijte nástroje pro finanční řízení – postupujte dle těchto pěti kroků, zahrnující i analýzu nákladů:
- Připravte strukturu rozpadu práce – abyste pro svůj projekt mohli připravit smysluplné finanční plánování, musíte nejdřív vědět, z čeho všeho se vlastně skládá. Svolejte proto svůj tým, udělejte si poctivé „vébéesko“ (z angl. WBS – Work Breakdown Structure) a rozdělte si velký projekt na několik menších deliveries.
- Připravte strukturu rozpadu nákladů – díky „cébéesku“ (z angl. CBS – Cost Breakdown Structure) můžete v Easy Projectu vidět a spravovat finance na projektech i konkrétních úkolech přímo z pohledu myšlenkové mapy, kterou jste vytvořili v předcházejícím kroku.
- Připravte rozpočet projektu – tady uvidíte detailní relaci mezi náklady a potencionálními výnosy, na základě které pak můžete buďto jít pro schválení rozpočtu za vedením, nebo prodiskutovat vaše obavy o výnosnosti prací a projekt upravit či úplně zamítnout.
- Dopadla analýza vašeho projektu na výbornou? Gratulujeme! Teď se můžete pustit do přípravy cenové nabídky pro klienta.
- Po jejím schválení zahájíte práci na projektu. Pak přichází na řadu průběžná kontrola projektových financí a následná aktualizace analýzy v průběhu sprintů.
A co výjimky?
Najdou se. U některých projektů je hned v úvodu finančního plánování jasné, že budou mít výrazně vyšší výdaje než příjmy. Ve skutečnosti ale i ztrátový projekt může znamenat investici – především, když se na něj podíváme z hlediska dlouhodobé strategie.
Tak třeba práce kreativních agentur pro různé neziskovky nebo charitativní organizace se obvykle dělá za symbolickou sumu nebo pro bono, ale dokáže posloužit k vylepšení image a vytvoření zapamatovatelné a silné kreativy. Ta pak může agentuře přinést nové klienty.
Dobrým příkladem je i tendr – zadavatel si mnohokrát nastaví termíny výstupů na knap, proto musíte jako schopný projektový manažer rychle sehnat zdroje a udělat bleskový projekt. Odměna za účast v tendru je většinou symbolická (nebo i žádná) a samotné „tendrování“ je tak z hlediska analýzy nákladů vysoce nevýhodné.
Ovšem, když pak se svými nápady a řešeními převálcujete konkurenci, získáte nejenom nový zdroj financí, ale i příležitostí pro růst byznysu a všech členů týmu.
Shrnutí
Analýza nákladů a příjmů by měla být jedním z pěti kroků, nezbytných pro finanční zdraví projektu. Schopný projektový manažer tudíž není jenom „vykonavatelem zadání“, ale přemýšlí nad finančním i strategickým přínosem projektu už před zahájením prací.
Pro přípravu poctivé analýzy, založené na datech, je nejjednodušší a nejefektivnější využít vzájemně propojené nástroje projektového řízení – zejména WBS a CBS. I když analýza pro váš projekt dopadne dobře, je potřeba jí opakovat a aktualizovat, především při projektech, které řídíte agilní metodou.
Zjistit, zda se vyplatí projekt dělat? Easy.
Mějte všechny důležité nástroje pro dokonalé plánování, správu a kontrolu projektů v jediném softwaru.